Blog

Wystąpienia publiczne – co zrobić by dobrze wypaść?

by in Życie codzienne 2 stycznia, 2019

Magia pierwszego wrażenia

Dobre pierwsze wrażenie to efekt pożądany niemal w każdym momencie naszego życia – dążymy do niego w różnorakich sytuacjach towarzyskich, przy okazji rozmowy o pracę czy też w trakcie ważnych spotkań biznesowych lub prowadzonych wykładów. Nie każdy jednak został obdarzony umiejętnością płynnego wysławiania się i urokiem osobistym pozwalającym oczarować słuchaczy i w mgnieniu oka przekonać ich do swoich racji. Na szczęście istnieje rozwiązanie i dla tych, którzy zmagają się z nieudanymi pierwszymi wrażeniami.

Cel to podstawa

Profesjonalne wystąpienie publiczne musi mieć jasno określony, wielokierunkowy cel – nie wystarczy jedynie ustalić jakie informacje chcemy przekazać słuchaczom. Udana prezentacja powinna nie tylko wzbogacić wiedzę odbiorców, ale także zainspirować ich do dalszego działania. Wystąpienie winno być skonstruowane tak, by przekonać publiczność do prezentowanego punktu widzenia, ale także ją rozbawić i – w scenariuszu idealnym – zachęcić do końcowej dyskusji.

Najważniejsza myśl

Główne motto naszej prezentacji powinno być proste, konkretne, wiarygodne i – co najważniejsze – zapadające w pamięć. Warto postawić na codzienne sformułowania i zrezygnować ze specjalistycznego języka, bowiem ten może być dla niektórych niezrozumiały lub też wywoływać wrażenie niepotrzebnych komplikacji. Komunikat musi być jasny i logiczny dla wszystkich. Należy go także odpowiednio wyeksponować; nie tylko w prezentacji multimedialnej towarzyszącej naszemu wystąpieniu, ale także podczas wygłaszania przemowy. Takie motto powinno być przytoczone w toku wykładu kilka razy, w niezmienionej formie, i dokładnie omówione, najlepiej na przykładach.

Oczekiwania odbiorców

Trudno w pełni sprostać oczekiwaniom odbiorców, albowiem w większości przypadków mamy do czynienia z bardzo zróżnicowaną publiką. Znajdą się wśród niej osoby zainteresowane naszym wystąpieniem, te zupełnie neutralne oraz kilka grup, które reprezentują poglądy zupełnie inne od naszych. Wystąpienie należy skonstruować tak, by dla profesjonalistów stanowiło materiał wartościowy, ale równocześnie było zrozumiałe dla potencjalnego słuchacza. Zaciekłych przeciwników powinno zainspirować do żywej dyskusji. Dużą rolę odgrywają także dodatkowe materiały w postaci prezentacji multimedialnej – należy pamiętać, by była ona potwierdzeniem naszych słów i wizualną reprezentacją stawianych w trakcie wystąpienia tez. Zbyt duża ilość informacji, kiepskiej jakości fotografie czy ozdobne motywy przejścia pomiędzy slajdami to rozwiązania, z których rezygnujemy na rzecz jasnego i prostego przekazu.

Kontakt wzrokowy

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z publicznością to kolejny istotny element, który należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania prezentacji. To dzięki dynamicznej relacji na linii mówca – słuchacz, wystąpienie staje się bardziej wiarygodne i interesujące dla potencjalnych odbiorców. Warto spoglądać na konkretne osoby znajdujące się wśród grona słuchaczy, ale też nie zatrzymywać na nich wzroku dłużej niż kilka sekund. Takie wodzenie spojrzeniem po sali sprawi, że każdy uczestnik będzie odnosił wrażenie, jakoby słowa były kierowane bezpośrednio do niego.

Leave a Reply