Blog

Czy warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

by in Życie codzienne 30 stycznia, 2020

Posiadanie własnego mieszkania jest marzeniem wielu osób. Niestety kupno nieruchomości to duża inwestycja, na którą potrzebne jest sporo pieniędzy. Nic więc dziwnego, że kupując mieszkanie, chcemy mieć pewność, że nie ma w nim ukrytych wad oraz nagle nie okaże się, że trzeba zainwestować w jego odnowienie, więcej niż wydawało się na początku. Zobacz czy warto kupować mieszkania z rynku wtórnego, czyli z tzw. „drugiej ręki” i czy się to opłaca.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Jedną z największych zalet takiego mieszkania jest oczywiście jego cena. Powinna być ona niższa niż mieszkania, które dopiero szukają swojego pierwszego właściciela. Dodatkowo możemy negocjować ostateczną cenę, za którą kupimy mieszkanie i często możemy natrafić na bardzo korzystne oferty. Osoby prywatne, które sprzedają swoje mieszkania, w przeciwieństwie do deweloperów są bardziej elastyczne w negocjacjach i skłonne do tego, aby obniżyć cenę nieruchomości. Warto z tego skorzystać i znaleźć mieszkanie w atrakcyjnej cenie.

Kolejną zaletą mieszkań „z drugiej ręki” jest to, że możemy szybko sfinalizować całą transakcję. W przeciwieństwie do nieruchomości, które oferuje deweloper, mieszkania z rynku wtórnego dostępne są praktycznie od ręki i bardzo często są już gotowe do zamieszkania. To dobre rozwiązanie dla osób, które szybko chcą kupić nieruchomość i móc w niej zamieszkać. Co więcej, kupując mieszkanie po kimś, wiesz, jak wygląda okolica i zabudowa całego osiedla. Decydując się na mieszkanie od dewelopera, który dopiero zaczyna budować mieszkania, nie jesteś pewien czy za jakiś czas w okolicy nie zrobi się zbyt ciasno od nadmiaru budynków i czy na pewno będzie Ci to odpowiadać.

O czym pamiętać kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Mimo, że mieszkania z drugiej ręki mają wiele zalet, trzeba też pamiętać o tym, że również wymagają sprawdzenia kilku rzeczy oraz wkładu finansowego. Kupując mieszkanie po innych lokatorach, powinieneś sprawdzić księgi wieczyste nieruchomości oraz upewnić się, czy po dokonaniu transakcji wszystkie osoby zostały wymeldowane z mieszkania. Należy się także upewnić czy mieszkanie nie jest zadłużone np. we wspólnocie. Jeśli niezbędne jest opróżnianie mieszkania ze starych mebli, sprzętu RTV i AGD to warto wezwać firmę http://odpadersi.pl/, która zajmie się tym za Ciebie. Czasem mieszkania po poprzednich właścicielach wymagają gruntownego remontu albo przynajmniej wymiany mebli, warto mieć to na uwadze podczas negocjowania ceny. Wymieniając takie argumenty, możesz zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Leave a Reply