Blog

Popraw swoją kondycję

by in Życie codzienne 23 listopada, 2019

Zdrowo się odżywiasz, jeździsz na rowerze, chodzisz na jogę lub basen? Świetnie! Jednak czasem mimo wszystko czujesz, że brakuje ci sił? Popraw swoją kondycję stosując poniższe rady.

Musisz skupić się na trzech rzeczach: odpowiednim treningu, odżywianiu oraz regeneracji.

Najszybsze efekty przynosi klasyczny beztlenowy trening interwałowy, który przyspiesza metabolizm. W czasie takiego treningu tętno utrzymuje się powyżej 70 proc. wartości naszego maksymalnego tętna. Organizm ma deficyt tlenu i przez następną dobę po zakończeniu treningu uzupełnia ten brak. “Interwały” będą więc działać na twój organizm przez kolejne 24 godziny. Jednak stanie się tak pod warunkiem, że dzień po ćwiczeniach poświęcisz na odpoczynek. Doba przerwy potrzebna jest również po to, by się nie przetrenować i uniknąć urazów. Mięśnie także muszą mieć czas na regenerację. Gdybyś ćwiczył codziennie, efekt byłby odwrotny od zamierzonego. Zamiast budować mięśnie, zacząłbyś je spalać. Trening interwałowy nie musi być długi – wystarczy 20-30 min. W czasie wykonywania tych ćwiczeń pojawia się zadyszka i ciężko jest wypowiadać słowa. Z tego powodu trening interwałowy jest uważany za dość ciężki dla tych, którzy nie uprawiali wcześniej sportu. Na początkujących mogą jednak motywująco działać szybkie efekty ćwiczeń. Już po pierwszym tygodniu widać różnicę. Na czwartym treningu zazwyczaj jest już widoczna poprawa wydolności. Jeśli chodzi o zmianę sylwetki, zmianę dostrzeżesz po upływie miesiąca. Natomiast po dwóch miesiącach efekty będą bardzo wyraźne.

Popraw swoją kondycję

Popraw swoją kondycję również innymi rodzajami ćwiczeń. Nasz organizm szybko przyzwyczaja się do określonych bodźców. Dlatego warto od czasu do czasu wprowadzić zmiany. Jeśli często jeździsz na rowerze, po pewnym czasie ten typ ruchu nie będzie już tak efektywny. Inaczej jest z bieganiem, zwłaszcza gdy biegamy w terenie. To aktywność, w której mięśnie otrzymują dużo zróżnicowanych bodźców. Warto włączyć ją do treningu interwałowego. Przebiegnięcie krótkiego odcinka w dosyć szybkim tempie lepiej kształtuje kondycję niż bieganie na długich dystansach. Popraw swoją kondycję poprzez bieg na odcinku 100 metrów w bardzo szybkim tempie. Następnie przez minutę lub dwie wykonuj ćwiczenie, po którym znowu wejdziesz w szybki sprint. Ćwiczeniem uspokajającym między sprintem mogą być zwykłe przysiady.

Przed każdym treningiem zrób 5-10 min. rozgrzewkę. Powinna być dynamiczna i przygotować ciało do ćwiczeń, które będziesz wykonywać. Rozgrzane mięśnie lepiej pracują i nie są podatne na urazy.

Leave a Reply